Potpisani ugovori o kreditima za upravljanje čvrstim otpadom

Bez autora
Dec 17 2024

Prvi potpredsednik Vlade Republike Srbije i ministar finansija Siniša Mali potpisao je danas dva ugovora o kreditnom aranžmanu koji se odnose na treću fazu projekta „Program čvrstog otpada u Srbiji“ u vrednosti od po 75 miliona evra, odnosno ukupno vrednih 150 miliona evra.

Ugovore koji obuhvataju upravljanje čvrstim otpadom u 47 jedinica lokalne samouprave potpisali su Mali, generalni direktor Francuske agencije za razvoj (AFD) Remi Riu, ambasador Francuske u Srbiji Pjer Košar i generalna direktorka za Centralnu i Jugoistočnu Evropu Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) Šarlot Ruhe.

Potpisivanju u Palati Srbija prisustvovala je i potpredsednica Vlade i ministarka zaštite životne sredine Irena Vujović.

Mali je tom prilikom objasnio da se potpisani sporazumi sa AFD-om i EBRD-om odnose na finansiranje šest velikih deponija za čvrst otpad širom Srbije, od kojih se neke već grade.

Ovi sporazumi važni su ne samo zbog teritorije koju pokrivamo, već i zbog toga što je to jasan signal da je Srbija na putu primene Zelene agende i da očuva, zaštiti i unapredi životnu sredinu, a to je ono što je važno građanima Srbije, naglasio je on.

Prvi potpredsednik Vlade je dodao da Srbija kroz projekat „Čista Srbija“ ulaže i u izgradnju hiljade kilometara kanalizacione mreže, kao i u nove fabrike za prečišćavanje otpadnih voda.

Prema njegovim rečima, slično je urađeno u Beogradu sa deponijom Vinča i sad je plan da takvih deponija bude i širom Srbije kako bi se na adekvatan način izborili sa problemom čvrstog otpada u zemlji.

Srbija je finansijski stabilna i mogli smo ovo da finansiramo iz naših izvora, ali želja nam je da to radimo sa partnerima iz Francuske i EBRD-a, naveo je Mali.

On je podsetio na to da je AFD već pet godina prisutna u Srbiji, dodajući da je ukupna vrednost portfolija koji imamo sa njima veća od pola milijarde evra.

Takođe, kako je dodao, sa njima trenutno pregovaramo o još više od 500 miliona evra novih projekata i finansiranja, tako da se može konstatovati velika posvećenost francuske vlade našim reformama i projektima koji su važni za građane Srbije.

Prvi potpredsednik Vlade je napomenuo da je ukupna vrednost projekta upravljanja čvrstim otpadom u Srbiji 300 miliona evra i da je polovina već bila obezbeđena do sada.

Prema njegovim rečima, sa ova dva sporazuma koja su danas potpisana obezbedićemo ukupni izvor finansiranja, odnosno ukupna sredstva neophodna za finansiranje ovih deponija.

Vujović je poručila da je Vada snažno posvećena zelenim infrastrukturnim projektima, i ukazala na to da je izuzetno važno što imamo podršku zemalja koje prednjače kada je upravljanje čvrstim otpadom u pitanju.

Ona je iskazala zahvalnost AFD-u i EBRD-u koji nas prate kroz svaki od ovih projekata, koji nisu nimalo laki, i objasnila da će svaki regionalni centar biti sagrađen po svim evropskim i svetskim standardima.

Pored toga što gradimo sanitarnu deponiju, postrojenja za mehaničko-biološki tretman, za reciklažu, transfer stanice, isto tako, kroz ove projekte kupujemo i dodatnu opremu i radimo na edukaciji građana, navela je potpredsednica Vlade.

Prema njenim rečima, ono što nas čeka u narednih nekoliko meseci jesu regionalni centri za upravljanje čvrstim otpadom u Sremskoj Mitrovici, Somboru, Inđiji, kao i Duboko–Užice, gde tražimo najbolje rešenje, s obzirom na probleme sa kojima smo se tamo suočili.

Upravo zato nam znači konsultantska pomoć AFD-a i EBRD-a koji su iskusni u ovakvim projektima, predočila je ona i naglasila da je budžet za zaštitu životne sredine za 2025. rekordno visok i da je cilj da u svakoj jedinici lokalne samouprave imamo važne ekološke projekte.

Košar je rekao da je ovo nova faza transformacije koja će Srbiju dovesti bliže postizanju njenih ciljeva po pitanju zaštite životne sredine.

Sporazumi o finansiranju koji su danas potpisani dokazuju našu zajedničku posvećenost modernizaciji sistema upravljanja čvrstim otpadom i izgradnje infrastrukture u tom cilju, poručio je ambasador.

Praćenjem ove inicijative koja će poštovati sve standarde Evropske unije, ostajemo posvećeni podršci Srbije na njenom putu ka EU, a ovi sporazumi su i dokaz za to. Francuska je na vašoj strani kako biste izgradili bolju, zeleniju i prosperitetniju budućnost za Srbiju, zaključio je Košar.

Riu je ocenio da nema boljeg dokaza snage ovog zajedničkog poduhvata sa EBRD-om od projekta koji će dovesti do poboljšanja kvaliteta života građana Srbije kada je upravljanje čvrstim otpadim u pitanju.

Cilj nam je da dupliramo angažman i dostignemo brojku od milijardu evra u Srbiji, a potom u narednom periodu da to dupliramo na dve milijarde evra, predočio je generalni direktor AFD-a.

Ruhe je istakla da ovaj projekat snažno pokazuje zajedničku posvećenost unapređenju ekološke infrastrukture u Srbiji.

Prema njenim rečima, ovim se obeležava još jedna prekretnica u našem snažnom partnerstvu sa Vladom Srbije i pokazuje zajednička posvećenost unapređenju ekološke infrastrukture u Srbiji.

Važnost ovakvog projekta je izuzetna. Obuhvata 47 opština kojima će se pružiti modernizovane usluge upravljanja otpadom za više od milion i po ljudi širom Srbije, što je jedan od ključnih koraka za smanjivanje zagađenja i daljeg usklađivanja Srbije sa ekološkim standardima EU, istakla je Ruhe.

Ona je poručila da će EBRD nastaviti da pruža finansijsku podršku Srbiji za važne projekte.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik